Dubbla arbetskollegor tog hem miljonvinster

Vi är nu inne i mitten av augusti månad och efter två omgångar av Eurojackpot kan tre svenska spelare kalla sig för nyblivna miljonärer.

Vid den första dragningen som skedde den 7 augusti blev två spelare i Tyskland och Spanien storvinnare när de fick dela på den stora jackpotten. I Sverige blev det samtidigt en inlämnad rad som prickade in 5 rätt och därmed tog hem en vinst på 1,9 miljoner kronor. Raden hade lämnats in av ett Spela Tillsammans-lag bestående av två arbetskollegor ifrån Stockholm.

Vid den senaste dragningen som skedde den 14 augusti kunde ytterligare två svenskar skåla in helgen som storvinnare. Utdelningen för 5 rätt låg då på 1,2 miljoner kronor, där en av de svenska vinsterna gick till en spelare i Åkersberga, som även han spelat tillsammans med sin kollega.

– Det här är fantastiskt! Det är lördag, sol och vi har vunnit mycket pengar, sa den lyckliga vinnaren när Svenska Spel ringde upp honom för att gratulera.

Kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *